evropsko-prvenstvo-u-fudbalu-2024-sr



Evropsko prvenstvo u fudbalu 2024.


Nemačka će po drugi put u svojoj istoriji biti domaćin Evropskog prvenstva u fudbalu. Ono se održava po sedamnaesti put, a na njemu će se naći dvadeset četiri najbolje reprezentacije. Titulu šampiona brani selekcija Italije, a domaćini će sigurno pokušati da osvoje evropsko titulu na svom terenu i tako da po četvrti put postanu najbolja reprezentativna selekcija na Starom kontinentu.


Kvalifikacije

U kvalifikacijama su učestvovale 53 evropske selekcije. One su bile podeljene u deset grupa – u sedam grupa je bilo pet reprezentacija, a u tri grupe šest selekcija. Prve dve selekcije iz svake grupe su obezbedile plasman na Evropsko prvenstvo.

Najviše uzbuđenja viđeno je u grupi C. U njoj su se takmičile selekcije Italije, Engleske, Ukrajine, Severne Makedonije i Malte. Nakon izvlačenja grupa, očekivalo se da Italija i Engleska bez većih poteškoća osvoje neka od prva dva mesta i na taj način obezbede put u Nemačku. Englezi su opravdali status favorita i osvojili prvo mesto u ovoj grupi. No, Italijani su lošijim partijama zakomplikovali sebi situaciju i otvorili mogućnost Ukrajini da osvoji drugo mesto. U poslednjem meču u grupi, Ukrajina je dočekala Italiju i pobedu ju je vodila na Evropsko prvenstvo. Italijani su ipak uspeli da odole i da izbore remi bez golova, te su na taj način, zahvaljujući boljem međusobnom skoru, uspeli da se direktno plasiraju u Nemačku.

I u grupi D je bilo zanimljivo. Turska, Hrvatska i Vels su se borili za prve dve pozicije. Vels je u poslednja dva kola imao šansu da pobedama protiv Jermenije i Turske u potpunosti zakomplikuje situaciju u ovoj grupi. No, Velšani su prvo remizirali na gostovanju u Jermeniji, a onda su odigrali nerešeno i protiv Turske na svom terenu, a to je značilo da su se Turska sa prve, a Hrvatska sa druge pozicije plasirale na Evropsko prvenstvo.


Zemlja domaćin

Nemačka će biti domaćin najboljim evropskim fudbalerima od 14. juna do 14. jula ove godine, a utakmice će se igrati u deset gradova. Pored Berlina, Minhena i Dortmunda kao najvećih centara, utakmice će biti i u Štutgartu, Gelzenkirhenu, Frankfurtu, Hamburgu, Dizeldorfu, Kelnu i Lajcigu.

Stadion u Frankfurtu. Foto: unsplash.com.


Ekipe učesnice

I na ovom Evropskom prvenstvu će učestvovati dvadeset četiri nacionalne selekcije. Nemačka je kao domaćin Prvenstva automatski obezbedila učešće na njemu. Kao pobednici svojih grupa u kvalifikacijama, na Evropsko prvenstvo su se plasirale selekcije Belgije, Francuske, Portugala, Španije, Turske, Engleske, Mađarske, Albanije, Danske i Rumunije. Drugoplasirane selekcije iz svojih grupa koje su obezbedile prolaz na završni turnir su bile reprezentacije Škotske, Austrije, Slovačke, Holandije, Švajcarske, Srbije, Češke, Italije, Slovenije i Hrvatske. Poslednje tri selekcije su plasman obezbedile kroz tri plej-of grupe. Na ovaj način, na Evropsko prvenstvo su stigle selekcije Ukrajine, Poljske i Gruzije koja je ujedno i jedini debitant u Nemačkoj.


Grupna faza

U grupnoj fazi sve reprezentacije su podeljene u četiri grupe sa po šest selekcije. Sistem takmičenja je takav da najbolja prvoplasirana i najbolja drugoplasirana selekcija direktno prolaze dalje. Takođe, četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije iz šest grupa će obezbediti plasman u osminu finala.

U grupi A nalaze se selekcije Nemačke, Škotske, Mađarske i Švajcarske. Domaćini u ovoj grupi ne bi trebalo da imaju većih problema, te se očekuju da lagano osvoje prvo mesto. Ostale selekcije će se boriti za drugu i eventualnu treću poziciju koje garantuju prolaz dalje. U grupi B nalaze se selekcije Španije, Italije, Hrvatske i Albanije. Ovo je sigurno najjača grupa na Evropskom prvenstvu i verovatno će do kraja poslednjeg kola biti neizvesno koja ekipa će sa kog mesta proći u narednu fazu. No, svakako se očekuju da dalje odu Španci, Italijani i Hrvati. U grupi C, selekcija Srbija će se takmičiti sa reprezentacijama Danske, Slovenije i Engleske. Naša selekcija je dobila grupu iz koje može da izbori plasman u narednu rundu, ali je potrebna velika doza opreza naročito u mečevima sa Danskom i Slovenijom kako se ne bi dogodilo da se od prevelikih očekivanja opet malo toga i uradi. Englezi su svakako prvi favoriti u ovoj grupi, te stoga možda i nije loše što Srbija prvo igra sa njima.

U grupi D nalaze se selekcije Poljske, Holandije, Austrije i Francuske. Francuzi su favoriti za prvo mesto u ovoj grupi, a Holanđani za drugo, ali ni selekcije Poljske i Austrije sigurno neće želeti tako lako da prepuste favoriti mesta koja vode u drugi krug. U grupi E Belgija će igrati sa Slovačkom, Rumunijom i Ukrajinom. Na prvi pogled, ovo je sigurno najslabija od svih šest grupa i Belgija ne bi trebalo da ima nikakvih problema da osvoji prvo mesto u ovoj grupi. Za drugo mesto će verovatno najviše pretendovati Rumuni, ali ne bi trebalo tako lako otpisivati ni Ukrajince, ali ni Slovake. U poslednjoj, grupi F igraće Turska, Gruzija, Portugal i Češka. Iako Portugalci mogu delovati kao prvi favorit za osvajanje grupe, sigurno je da će i Češka, ali i Turska tražiti svoje šanse da iznenade Portugalce i zauzmu ako ne prvo, onda barem drugo mesto koje će ih takođe voditi u osminu finala.

Dortmund, jedan od domaćina polufinala. Foto: unsplash.com.


Nokaut faza

Nakon grupne faze, šesnaest ekipa će se plasirati u nokaut fazu, a tamo će se utakmice igrati po kup sistemu.


Statistike

Kao što je to bilo i na ranijim izdanjima, na ovom Evropskom prvenstvu će biti proglašen najbolji igrač, kao i najbolji strelac.


Nasleđe i uticaj

Očekuje se da ovo Evropsko prvenstvo bude jedno od najposećenijih, a nekoliko meseci pre njegovog početka vlada velika euforija povodom njegovog održavanja. To znači da će ovo Evropsko prvenstvo samo potvrditi status koji trenutno ima, a to je da je u pitanju, pored Svetskog prvenstva, najvažnija manifestacija reprezentativnog fudbala na svetu.


Zanimljivosti

Reprezentacija Rusije nije bila u prilici da se takmiči u kvalifikacijama za ovo Evropsko prvenstvo jer je isključena iz svih takmičenja koje organizuje UEFA zbog invazije na Ukrajinu.