evropsko-prvenstvo-u-fudbalu-2016-sr



Evropsko prvenstvo u fudbalu 2016.


Petnaesto Evropsko prvenstvo u fudbalu održano je u Francuskoj i to je bio treći put da ova zemlja bude domaćin najznačajnijeg reprezentativnog fudbalskog događaja u Evropi. Najznačajnija novina koju je donelo ovo Prvenstvo je novi format takmičenja u kojem su umesto 16 učestvovale 24 selekcije, što je mnogim reprezentacijama koje nisu u samom evropskom fudbalskom vrhu omogućilo da se nađu na ovom takmičenju.


Kvalifikacije

U kvalifikacijama za ovo Evropsko prvenstvo su učestvovale 53 selekcije koje su bile podeljene u devet grupa. Format je opet promenjen u odnosu na prethodno izdanje, te su sada najbolje prvoplasirane i drugoplasirane dobijale pravo da se direktno plasiraju na Evropsko prvenstvo, a sa njima je tamo direktno odlazila i najbolja trećeplasirana selekcija. Ostale ekipe koje su bile treće u svojim grupama su igrale dodatne plej-of mečeve nakon kojih je još četiri selekcije odlazilo u Francusku, što je ukupno činilo brojku od 23 zemlje koje su preko kvalifikacija uspele da se domognu Evropskog prvenstva.


Zemlje domaćini

Francuska je bila domaćin petnaestog Evropskog prvenstva i to u čak devet svojih gradova. U Parizu su utakmice igrane na “Parku prinčeva” i na stadionu “Francuska”, a mečevi su odigravani i u Marseju, Lionu, Lilu, Bordou, Sent Etjenu, Lensu, Nici i Tuluzu.


Ekipe učesnice

Francuska je kao domaćin imala direktan plasman na Prvenstvo. Kao pobednici grupa, na Prvenstvo su se plasirale selekcije Engleske, Češke, Austrije, Severne Irske, Portugalije, Španije, Italije, Belgije i Nemačke. Selekcije koje su bile drugoplasirane u svojim grupama su bile Island, Švajcarska, Vels, Rumunija, Albanija, Poljska, Rusija, Slovačka i Hrvatska. Najbolja trećeplasirana selekcija je bila Turska, a preko plej-ofa, na završni turnir su se plasirale reprezentacije Mađarske, Republike Irske, Švedske i Ukrajine.

Stadion “Park prinčeva” u Parizu. Foto: unsplash.com.


Grupna faza

U grupnoj fazi, reprezentacije su bile podeljene u šest grupa sa po četiri tima. Prvoplasirane i drugoplasirane ekipe su išle u osminu finala, kao i četiri najbolje trećeplasirane ekipe. Iz grupe A u kojoj su igrale Francuska, Rumunija, Albanija i Švajcarska, dalji plasman su obezbedile selekcije Francuske i Švajcarske. Iz grupe B u kojoj su se žrebom našle Engleska i Vels zajedno sa Rusijom i Slovačkom, prolaz u osminu finala su obezbedile reprezentacije Velsa, Engleske i Slovačke.

Nemačka, Ukrajina, Poljska i Severna Irska su se takmičile u grupi C, a plasman u sledeću rundu su ostvarile Nemačka, Poljska i Severna Irska. Španija, Češka, Turska i Hrvatska su se takmičile u grupi D, a dalje su prošle selekcije Hrvatske i Španije. Iz grupe E u kojoj su igrale Belgija, Italija, Republika Irska i Švedska, dalje su prošle selekcije Italije, Belgije i Republike Irske, a iz grupe F u kojoj su se nalazile Portugalija, Island, Austrija i Mađarska, osminu finala su dočekale selekcije Mađarske, Islanda i Portugalije.


Nokaut faza

Još jedna novost kada je u pitanju ovo Evropsko prvenstvo je da su reprezentacije nakon grupne faze išle u osminu finala. Tamo je Poljska nakon penala pobedila Švajcarsku a rezultat nakon 120 minuta je bio 1:1. Vels je bio bolji od Severne Irske rezultatom 1:0, a Portugalija je nakon produžetaka savladala Hrvatsku istim rezultatom. Francuska je pobedila Republiku Irsku, a konačan rezultat je bio 2:1 za Francuze, dok je Nemačka bila ubedljiva protiv Slovačke savladavši je rezultatom 3:0. Slično je prošla i Mađarska protiv Belgije, uz činjenicu da su Belgijanci dali i gol više i pobedili 4:0. U velikom derbiju ove runde, Italija je savladala Španiju rezultatom 2:0 i tako izbacila ovu selekciju iz borbe za odbranu titule. Najveće iznenađenje u ovoj fazi takmičenja je svakako priredila reprezentacija Islanda koja je pobedila Englesku rezultatom 2:1, a ovo se može smatrati i jednim od najvećih iznenađenja u čitavoj istoriji evropskih prvenstava.

U četvrfinalu, Portugalija je nakon velike borbe i izvođenja penala bila bolja od selekcije Poljske, a rezultat je nakon produžetaka bio 1:1. U drugom četvrfinalu, Vels je pobedio Belgiju rezultatom 3:1, dok je u trećoj utakmici ove runde viđen veliki derbi između Nemačke i Italije. Nakon 120 minuta je bilo nerešeno, 1:1, a nakon što su bili bolji na penalima, Nemci su prošli u polufinale. Tamo se plasirala i selekcija Francuske koja je savladala Island ubedljivim rezultatom 5:2.

U polufinalu, Portugalija je konačno došao do prve pobede nakon regularnih devedeset minuta igre, i to tako što je savladala selekciju Velsa rezultatom 2:0. U drugom polufinalu, Francuska je golovima Grizmana sa 2:0 pobedila Nemačku i tako se plasirala u finale.

Nica, jedan od gradova domaćina. Foto: unsplash.com.


Finale

U finalu su se sastale reprezentacije Francuske i Portugalije. Svakako je da su Francuzi važili za favorite, ali se ispostavilo da ovoga puta favoriti nisu stigli i do pobede. Posle napete utakmice u kojoj su morali da se igraju i produžeci, Portugalija je golom Edera u 109. minutu stigla do pobede i na taj je način osvojila svoju prvu titulu evropskog šampiona.


Statistike

Ubedljivo najbolji strelac ovog Evropskog prvenstva bio je francuski reprezentativac Antoan Grizman. On je postigao šest golova na ovom turniru, a interesantno je da je sasvim zasluženo proglašen i za najboljeg igrača Prvenstva.


Nasleđe i uticaj

Ovo Evropsko prvenstvo će svakako ostati značajno po činjenici da je broj ekipa koji je učestvovao na njemu značajno proširen u odnosu na ranije. Tendencije su išle ka tome da se omogući što većem broju selekcija učestvovanje na završnom turniru, a osim fudbalskih rezona, razlog za ovakvu odluku se može tražiti i u ostvarivanju većih prihoda od televizijskih i svih drugih prava povezanih sa Evropskim prvenstvom.


Zanimljivosti

Na ovom Evropskom prvenstvu, ljubitelji fudbala su mogli da uživaju u majstorijama fudbalera iz čak četiri države koje su se prvi put plasirale na najznačajnije takmičenje evropskog fudbala. To su bile selekcije Islanda, Severne Irske, Velsa i Albanije. Takođe, Portugalija je po prvi put postala šampion i tako je ušla u odabrani krug zemalja koje su uspele to da urade.