
Evropsko prvenstvo u fudbalu 2000.
Jedanaesto Evropsko prvenstvo u fudbalu održano 2000. godine je već od samog izbora domaćina ušlo u istoriju evropskih reprezentativnih takmičenja. Prvi put se dogodilo da dve zemlje budu zajednički organizatori, a ovoga puta su bile u pitanju Belgija i Holandija. Način kvalifikovanja se delimično izmenio u odnosu na prethodno izdanje, a sada su samo pobednici grupa imali siguran prolaz na završni turnir.
Kvalifikacije
U kvalifikacijama za ovo Evropsko prvenstvo je učestvovalo 49 reprezentacija i one su bile podeljene u devet grupa. Pored pobednika grupa koji su direktno išli na Evropsko prvenstvo, to je bilo omogućeno i najboljoj drugoplasiranoj reprezentaciji. Ostale drugoplasirane reprezentacije su išle u plej-of. U pitanju su bile dve utakmice nakon kojih je još četiri reprezentacije dobilo šansu da se takmiči u Belgiji i Holandiji.
Pobednik prve grupe je bila Italija, dok je Danska završila na drugom mestu. U drugoj grupi, najbolja je bila Norveška, a iza nje se plasirala reprezentacija Slovenije. U trećoj grupi najbolja je bila reprezentacija Nemačke, a druga je bila selekcija Turske. Francuska je bila najbolja u grupi četiri, dok je Ukrajina zauzela drugo mesto. Švedska je napravila iznenađenje u petoj grupi, i osvojila prvo mesto, i na taj način je ostavila Englesku na drugoj poziciji. Iz šeste grupe se na Evropsko prvenstvo plasirala selekcija Španije, a kao druga je završila selekcija Izraela. U sedmoj grupi, Rumunija je za jedan bod bila bolja od selekcije Portugalije. No, nakon završenih utakmica u svim grupama, Portugalija je bila najbolja drugoplasirana reprezentacija, te je na taj način obezbedila direktan plasman u Belgiju i Holandiju. SR Jugoslavija je bila najbolja u osmoj grupi izgubivši samo jednu utakmicu, a na drugom mestu je bila Republika Irska. Deveta grupa je donela fantastične igre reprezentacije Češke Republike koja je takmičenje završila sa svih deset pobeda, i tako zauzela prvo mesto. Na drugoj poziciji u ovoj grupi našla se reprezentacija Škotske. Iz plej-ofa su se na Evropsko prvenstvo plasirale Danska, Engleska, Turska i Slovenija.
Zemlja domaćin
Belgija i Holandija su zajedničkim snagama organizovale Evropsko prvenstvo koje je održano u junu 2000. godine. Kada je u pitanju Belgija, gradovi koji su bili domaćini najboljim evropskim selekcijama su bili Brisel, Briž, Lijež i Šarlroa. Holandija je ponudila svoje domaćinstvo u Amsterdamu, Roterdamu, Arnhemu u Ajndhovenu. Polufinala su održana u Briselu i Amsterdamu, dok je finale odigrano u Roterdamu.

Brisel, jedan od gradova koji su bili domaćini fudbalerima u Belgiji. Foto: unsplash.com.
Ekipe učesnice
Na ovom Evropskom prvenstvu učestovalo je šesnaest reprezentacija. Belgija i Holandija su kao domaćini automatski imali obezbeđen plasman na završni turnir, a kao prve u kvalifikacijama, plasman su obezbedile selekcije Češke Republike, Norveške, Švedske, Španije, Italije, Nemačke, Francuske, Rumunije i SR Jugoslavije. Portugal je bio najbolja drugoplasirana reprezentacija u kvalifikacijima, a preko plej-ofa, na Prvenstvo su došle selekcije Engleske, Danske, Slovenije i Turske.
Grupna faza
Sve reprezentacije su bile podeljene u četiri grupe. U grupi A, igrale su selekcije Nemačke, Rumunije, Portugala i Engleske. Na iznenađenje mnogih, prva u ovoj grupi je bila reprezentacija Portugalije, a druga je bila Rumunija dok su na trećem i četvrtom mestu završile Engleska i Nemačka, prvi favoriti za prolazak dalje. To je značilo da je pobednik iz 1996. godine, selekcija Nemačke, već u prvoj fazi završila ovo Evropsko prvenstvo.
U grupi B bile se selekcije Belgije, Švedske, Turske i Italije. Ovde su bili najbolji Italijani, a sa njima u sledeću fazu se plasirala i selekcija Turske. Španija, Norveška, SR Jugoslavija i Slovenija su se takmičile u grupi C. Španija je bila prvoplasirana reprezentacija u ovoj grupi, a SR Jugoslavija je zahvaljujući većem broju postignutih pogodaka završila na drugom mestu ispred Norveške.
U grupi D, rivali su bili Holandija, Češka Republika, Francuska i Danska. Holandija je ostvarila sve tri pobede i zauzela prvo mestu u ovoj grupi, dok je druga bila reprezentacija Francuske. Češka Republika koja je imala odlične mečeve u kvalifikacijama, nije uspela da ponovi te igre i u grupi, pa je na kraju bila treća.
Nokaut faza
U četvrtfinalnim duelima, reprezentacija Portugalija je pobedila Tursku rezultatom 2:0, a dvostruki strelac je bio Nuno Gomeš. U drugom duelu ove faze takmičenja, Italija je pobedila Rumuniju istim rezultatom, a strelci su bili Toti i Filipo Inzagi. U trećem duelu, Holandija je porazila reprezentaciju SR Jugoslavije rezultatom 6:1 – trostruki strelac je bio Patrik Klajvert, dva puta je pogađao Mark Overmars, a Govedarica je postigao autogol. Jedini strelac za SR Jugoslaviju je bio Savo Milošević. U poslednjem četvrtfinalnom duelu, Francuska je savladala Španiju 2:1 golovima Zidana i Đorkaefa, a Mendijeta je bio jedini strelac za Špance.
U prvom polufinalu, Francuska je dočekala Portugal. U regularnom delu, rezultat je bio 1:1, a golove su postigli Anri i Nuno Gomeš. U produžecima, Zidan je doneo pobedu Francuskoj “zlatnim golom” sa penala nekoliko minuta pre kraja drugog produžetka. Italija i Holandija su se sastale u drugom polufinalnom meču. Nakon 90 minuta bilo je 0:0, a isti rezultat je bio i nakon produžetaka. U penal seriji, Italijani su bili bolji, te su rezultatom 3:1 na penale prošli u finale.

Čuveni stadion Ajaksa u Amsterdamu na kojem je odigrano jedno od polufinala. Foto: unsplash.com.
Finale
Finalna utakmica je donela izuzetno uzbudljiv duel između Francuske i Italije. Italijani su poveli golom Delvekija u 55. minutu i činilo se da će Italijani osvojiti ovo Prvenstvo. No, u četvrtom minutu sudijske nadoknade, Viltor je doneo izjednačenje selekciji Francuske i tako meč odveo u produžetke. Tamo je Trezege postigao još jedan “zlatni gol” za Francuze i tako im doneo titulu evropskog šampiona.
Statistike
Najbolji strelci ovog Evropskog prvenstva su bili Savo Milošević i Patrik Klajvert koji su postigli po pet pogodaka. Za najboljeg igrača proglašen je reprezentativac Francuske Zinedin Zidan.
Zanimljivosti
Francuska je po drugi put postala šampion Evrope u fudbalu. Ali, u tom trenutku je uspela da ostvari ono o čemu mnogi sanjaju, a to je da u istom trenutku bude i evropski i svetski šampion, tako da će ova generacija francuskih fudbalera ostati zlatnim slovima upisana u istoriju evropskog i francuskog fudbala.