evropsko-prvenstvo-u-fudbalu-1996-sr



Evropsko prvenstvo u fudbalu 1996.


Kao što je to bio lajtmotiv pesme koja je pratila ovo Evropsko prvenstvo, fudbal se 1996. godine vratio kući. Bila je to prilika da Engleska prvi put organizuje smotru najboljih evropskih selekcija, a svi njihovi navijači su se potajno nadali da njihova selekcija može doći i do trofeja na domaćem terenu. To je naročito bilo potkrepljeno činjenicom da je reprezentacija Engleske u tom trenutku imala zaista dobar tim, i da je samo malo falilo da ta ekipa uspe da osvoji i trofej.


Kvalifikacije

Kvalifikacije su za ovo Evropsko prvenstvo bile održane u promenjenom formatu. One su bile uslovljene i promenom formata samog turnira na kojem je učestvovalo šesnaest selekcija. U kvalifikacijama je učestvovalo 47 zemalja, a veći broj zemalja u odnosu na ranije godine se dogodio zbog raspada nekoliko država (Sovjetski Savez, Jugoslavija) i stvaranja novih. Sve selekcije su bile podeljene u osam grupa – u sedam grupa je bilo po šest timova, a u jednoj grupi je bilo pet reprezentativnih selekcija. Prolaz na Evropsko prvenstvo su dobijali pobednici grupa, kao i šest najboljih drugoplasiranih selekcija. Dve poslednje drugoplasirane selekcije su išle u plej-of, pa je pobednik i tog meča obezbeđivao plasman na završni turnir.

U grupi 1, Rumunija je osvojila prvo mesto, dok je druga bila reprezentacija Francuske i obe su obezbedile plasman u Englesku. Prve dve selekcije iz druge grupe su isto obezbedile prolaz dalje, a u pitanju su bile selekcije Danske i Španije. U grupi 3, prva je bila ekipa Švajcarske, a druga selekcija Turske i obe su dobile pravo da igraju u Engleskoj. Iz četvrte grupe, to su ostvarile dve prvoplasirane selekcije, a to su bile reprezentacije Hrvatske i Italije. Češka Republika je bila najbolja u petoj grupi, a selekcija Holandije je kao drugoplasirana otišla u plej-of. U plej-of se plasirala i selekcija Republike Irske iz grupe 6, a iz te grupe je reprezentacija Portugalije obezbedila direktan plasman. Nemačka i Bugarska su se direktno plasirale iz grupe 7, a isto su učinile i selekcije Rusije i Škotske iz grupe 8.

Holandija je nakon dodatne, plej-of utakmice u kojoj je pobedila Republiku Irsku na neutralnom terenu takođe prošla na Evropsko prvenstvo.


Zemlja domaćin

Evropsko prvenstvo je održano u Engleskoj i to u osam gradova. U pitanju su bili Njukasl, Notingem, Šefild, Lids, Birmingem, Liverpul, Mančester i London, gde je na čuvenom Vembliju odigrana i finalna utakmica.


Ekipe učesnice

Engleska je kao domaćin takmičenja obezbedila direktan plasman, dok su ostali učesnici bile reprezentacije Danske, Nemačke, Španije, Bugarske, Hrvatske, Češke Republike, Francuske, Italije, Holandije, Portugalije, Rumunije, Rusije, Škotske, Švajcarske i Turske. Danska je branila titulu osvojenu četiri godine ranije u Švedskoj.


Grupna faza

U grupnoj fazi takmičenja, selekcije su bile podeljene u četiri grupe po četiri ekipe. Prve dve ekipe iz svake grupe su obezbeđivale plasman u četvrtfinale.

U grupi A su bile selekcije domaćina, Engleske, Holandije, Škotske i Švajcarske. Engleska je bila prva u grupi, dok je Holandija bila druga sa četiri boda koliko je imala i selekcija Škotske, ali je Holandija zahvaljujući većem broju datih golova prošla dalje. U drugoj grupi su igrale ekipe Francuske, Španije, Bugarske i Rumunije. Francuska je osvojila prvo mesto, a Španija je bila druga. U grupi C igrale su Nemačka, Češka Republika, Italija i Rusija. Nemačka je osvojila prvo mesto, dok su Češka Republika i Italija imale četiri boda, ali je Češka Republika obezbedila plasman u četvrtfinale zahvaljujući većem broju postignutih golova. U grupi D igrale su Portugalija, Hrvatska, Danska i Turska. Portugal je osvojio prvo mesto u ovoj grupi dok je Hrvatska bila druga, pa su se ove dve selekcije plasirale među osam najboljih.

Old Traford u Mančesteru, jedan od stadiona na kojem su igrane utakmice. Foto: unsplash.com.


Nokaut faza

Četvrtfinalni parovi su bili Francuska – Holandija, Češka Republika – Portugalija, Nemačka – Hrvatska i Španija – Engleska. U prvom duelu, Engleska je pobedila Španiju nakon boljeg izvođenja penala. U regularnom delu je bilo 0:0. U drugom duelu, Francuska je na isti način pobedila Holandiju i plasirala se u polufinale. Nemačka je pobedila Hrvatsku rezultatom 2:1, dok je Češka Republika pobedila Portugaliju rezultatom 1:0 i tako nastavila sa izvanrednim rezultatima u Engleskoj.

Polufinale je donelo interesantne duele, a oba su rešena tek nakon izvođenja jedanaesteraca. Francuska i Češka Republika su posle 90, odnosno 120 minuta igrale 0:0, pa se pristupilo penalima. U njima je Češka Republika posle šest serija bila bolja i tako se plasirala u finale. U drugom polufinalu su igrale selekcije Engleske i Nemačke. Engleska je povela golom Širera već u trećem minutu, ali su Nemci veoma brzo izjednačili, a gol je postigao Kunc u 16. minutu. Do kraja utakmice, rezultat se nije menjao, a ista situacija je bila i nakon dodatnih 30 minuta igre. U penalima su obe selekcije bile precizne u prvih pet serija. U šestoj seriji, Garet Sautgejt je promašio penal za Engleze, dok je Miler bio precizan i to je bio kraj nadanja Engleza da mogu doći do titule kontinentalnog prvaka u fudbalu.


Finale

U finalu su se sastale selekcije Nemačke i najvećeg iznenađenja turnira, ekipe Češke Republike i to pred više od sedamdeset hiljada ljudi na Vembliju. Česi su poveli golom Bergera iz penala u 59. minutu, ali je Oliver Birhof izjednačio u 73. minutu. Utakmica je otišla u produžetke, a tamo je važilo pravilo “zlatnog gola”, odnosno pogotka koji nakon što se postigne, rešava utakmicu jer se ona nakon toga prekida. Taj pogodak je postigao Oliver Birhof u 95. minutu i na taj način je doneo trofej reprezentaciji Nemačke, dok je Češka Republika morala da se zadovolji drugim mestom.

Stadion Vembli u Londonu, mesto odigravanja finalne utakmice. Foto: pixabay.com


Statistike

Najbolji strelac ovog Prvenstva bio je Alan Širer sa pet golova, a najbolji igrač Prvenstva je bio Matias Zamer iz Nemačke.


Nasleđe i uticaj

Krovna evropska fudbalska organizacija je od ovog Prvenstva uvela nagradu za najboljeg igrača turnira, a ovo priznanje se nakon toga dodeljivalo na svakom sledećem takmičenju.


Zanimljivosti

Evropsko prvenstvo u Engleskoj će ostati zapamćeno ne samo po odličnom fudbalu i nesrećnom ispadanju Engleske u polufinalu, već i po tome što se na završnom turniru takmičilo šesnaest selekcija što je bila promena u odnosu na dotadašnji sistem takmičenja.