evropsko-prvenstvo-u-fudbalu-1992-sr



Evropsko prvenstvo u fudbalu 1992.


Evropsko prvenstvo je 1992. godine održano u Švedskoj, a to je bilo prvi put da se ono održava u nekoj od nordijskih zemalja. Na njemu je kao i do tada učestvovalo osam selekcija, a domaćin je i dalje imao direktan prolaz na završni turnir.


Kvalifikacije

U kvalifikacijima su učestvovale 33 reprezentacije, a u njima je Nemačka prvi put nastupala kao ujedinjena zemlja. Postojalo je sedam grupa – u pet grupa se nalazilo po pet selekcija, a u dve grupe su bile četiri selekcije. Pobednici grupa su obezbeđivali plasman u Švedsku.

Francuska je izašla kao pobednica grupe 1 tako što je sa maksimalnim učinkom završila kvalifikacije. Grupa 2 je bila dosta zanimljivija – Škotska je uspela da izbori plasman među osam najboljih, ali su ekipe Švajcarske i Rumunije imale samo bod manje od nje, dok je Bugarska zaostajala dva boda. U trećoj grupi, najbolja je bila selekcija Sovjetskog Saveza koja je na kraju na Evropsko prvenstvo otišla pod nazivom Zajednica nezavisnih država. U četvrtoj grupi, na prvom mestu je završila reprezentacija Jugoslavije koja je u osam mečeva imala samo jedan poraz, i to od Danske. No, zbog sankcija koje se uvedene SR Jugoslaviji, reprezentaciji nije bilo omogućeno da ide u Švedsku na Evropsko prvenstvo tako da je njeno mesto zauzela drugoplasirana reprezentacija iz ove grupe, a to je bila selekcija Danske. U grupi 5 Nemačka je zauzela prvo mesto koje je za jedan bod izmaklo selekciji Velsa. Holandija je bila najbolja u grupi 6, a iz grupe 7 se na Evropsko prvenstvo plasirala selekcija Engleske.


Zemlja domaćin

Domaćin devetog Evropskog prvenstva u fudbalu je bila Švedska. Gradovi u kojima su se održavali mečevi su bili Geteborg, Stokholm, Malme i Norčeping.


Ekipe učesnice

Pored domaćina Švedske, na ovom Evropskom prvenstvu su učestvovale selekcije Holandije, Zajednice nezavisnih država, Engleske, Francuske, Nemačke, Škotske i Danske.

Stadion u Geteborgu. Foto: unsplash.com.


Grupna faza

Kao i u prethodnih nekoliko izdanja, osam ekipa je bilo podeljeno u dve grupe. Nosioci grupa su bile selekcije Švedske i Holandije, a u prvoj grupi su bile selekcije Švedske, Francuske, Danske i Engleske dok su se u drugoj grupi našle selekcije Holandije, Škotske, Zajednice nezavisnih država i Nemačke. Prvo kolo prve grupe obeležili su remiji – Švedska i Francuska su igrale 1:1, a Danska i Engleska 0:0. U drugom kolu su Francuska i Engleska opet remizirale – rezultat je bio 0:0, a Švedska je minimalnim rezultatom pobedila Dansku. U trećem kolu, Švedska je pobedila i Englesku sa 2:1 dok je istim rezultatom Danska pobedila Francusku. Švedska je sa pet bodova bila prva u grupi, a dalje je prošla i Danska sa 3 boda.

U prvom meču druge grupe, Holandija je pobedila Škotsku sa 1:0, dok su Zajednica nezavisnih država i Nemačka igrale 1:1. U drugom kolu je Nemačka pobedila Škotsku sa 2:0, a Holandija i Zajednica nezavisnih država su igrale 0:0. U trećem kolu, Holandija je pobedila Nemačku rezultatom 3:1, a Škotska je ubedljivo savladala selekciju Zajednice nezavisnih država sa 3:0. Holandija je u ovoj grupi osvojila prvo mesto sa pet bodova, a Nemačka je bila druga sa tri boda.


Nokaut faza

U polufinalima, domaćin Švedska je dočekala Nemačku, a Danska je igrala protiv Holandije. Nemci su protiv Šveđana poveli već u 11. minutu golom Heslera, da bi Ridle uvećao prednost u 59. minutu. U 64. minutu Brolin je iz penala smanjio prednost Nemačke, ali su Nemci opet preko Ridlea u 88. minutu došli i do trećeg gola. Samo minut kasnije, Anderson je postigao utešni gol za Šveđane koji tako nisu uspeli da se domognu finala na svom terenu.

U drugom polufinalu, Danci su na početku meča iznenadili Holanđane, i golom Larsena u 5. minutu poveli 1:0. Bergkamp je u 23. minutu izjednačio rezultat, ali je Larsen ponovo doveo Dance u vođstvo deset minuta kasnije. Taj rezultat je ostao na semaforu sve do 86. minuta kada je Rajkard izjednačio na 2:2. To je značilo da će se igrati produžeci, ali je i posle njih rezultat bio izjednačen. U izvođenju penala, Danci su u svih pet serija bili uspešni, dok je junak Holanđana sa prošlog Evropskog prvenstva, Marko van Basten promašio penal, odbranio je Šmajhel, pa je na taj način Danska prošla u finale.

Stokholm, jedan od domaćina turnira. Foto: unsplash.com.


Finale

Finale se odigralo u Geteborgu, na stadionu “Ulevi” pred skoro 40.000 ljudi, a u njemu su igrale Danska i Nemačka. Sigurno je da su Nemci u tom trenutku bili favoriti, ali je Danska iz prikrajka čekala svoju šansu. Već u prvoj polovini utakmice, Danska je povela golom Jensena koji je savladao Ilgnera u 18. minutu. Danci su na poluvreme otišli sa prednošću, a taj rezultat je bio aktuelan sve do pred sam kraj utakmice. U 78. minutu Vilfort je postigao drugi pogodak za Dansku, i tada je svima bila jasno da će ovo biti jedno od najvećih iznenađenja u istoriji evropskih šampionata. Danska je u Švedskoj pobedila Nemačku u finalu, i postala evropski prvak.


Statistike

Ovo Prvenstvo nije imalo svog izrazitog strelca, pa je nagradu za najefikasnijeg igrača podelilo četiri igrača: Larsen iz Danske, Ridle iz Nemačke, Bergkamp iz Holandije i Brolin iz Švedske. Svi oni su postigli po četiri pogotka. Tim Prvenstva činili su Laudrup kao jedan od dvojice igrača iz pobedničke ekipe Danske – drugi je bio golman Šmajhel, zatim Nemci Breme, Koler, Efenberg i Hasler, Francuzi Angloma i Blan kao i Holanđani Gulit, van Basten i Bergkamp.


Nasleđe i uticaj

Veliki značaj ovog Prvenstva je što je pokazalo važnost kvalifikacija, i borbe do samog kraja jer je Danska zahvaljujući drugom mestu u kvalifikacionoj grupi prošla dalje zbog eliminacije Jugoslavije, a potom je i osvojila Prvenstvo.


Zanimljivosti

Ovo je jedino Evropsko prvenstvo na kojem je učestvovala Zajednica nezavisnih država kao skup država koje su nastale raspadom Sovjetskog Saveza. Nju su činili fudbaleri iz Rusije, Ukrajine, Belorusije, Kazahstana, Uzbekistana, Turkmenistana, Kirgistana, Jermenije, Azerbejdžana, Moldavije i Tadžikistana. Estonija, Litvanija i Letonija nisu želele da pošalju svoje igrače, a Gruzija tada nije bila članica ovog saveza.