evropsko-prvenstvo-u-fudbalu-2012-sr



Evropsko prvenstvo u fudbalu 2012.


Kao što je to bio slučaj i sa prethodnim izdanjem, tako je i četrnaesto Evropsko prvenstvo u fudbalu održano u dve zemlje. Ta čast je u ovom slučaju pripala Poljskoj i Ukrajini, a obe zemlje su se potrudile da organizacija ovog Evropskog prvenstva bude najbolja do tada.


Kvalifikacije

Format kvalifikacija je i za ovo Evropsko prvenstvo malo promenjen u odnosu na prethodno. Sada je u njima učestvovala 51 nacionalna selekcija. Sve one su bile podeljene u devet grupa, od čega je u šest grupa bilo šest timova, a u tri grupe je bilo po pet reprezentacija. Pobednici grupa su obezbeđivali direktan plasman na završni turnir, a uz njih je na njega direktno išla i najbolja drugoplasirana ekipa iz svih grupa. Ostalih osam drugoplasiranih reprezentacija je odlazilo u plej-of gde su se nakon dve utakmice dobijala još četiri putnika za Poljsku i Ukrajinu.

U grupi A reprezentacija Nemačke je ubedljivo zauzela prvo mesto, dok je Turska bila druga posle deset kola kvalifikacija. U grupi B najbolja je bila Rusija, a Republika Irska je uspela da izbori mesto u baražu. Italija je bila najbolja u grupi C, a veliko iznenađenje je priredila reprezentacija Estonije koja je zauzela drugo mesto sa bodom više ispred Srbije i tako obezbedila dva dodatna meča ne bi li uspela da se plasira na Evropsko prvenstvo. U grupi D, Francuska je bila najbolja, ali je na kraju imala samo bod više od Bosne i Hercegovine. U grupi E Holandija je bila prva sa 27 bodova, a Švedska je sa 24 boda uspela da bude najbolja drugoplasirana selekcija i na taj način obezbedi direktan prolaz na Evropsko prvenstvo.

Grčka je bila prva u grupi F, a iza nje je ostala selekcija Hrvatske. U grupi G Engleska je lagano bila najbolja, a drugoplasirana je bila reprezentacija Crne Gore. U grupi H, selekcija Danske je obezbedila prvo mesto, a Portugalija mesto u baražu. Konačno, u grupi I Španci su ubedljivo bili prvi, a druga je bila Češka.

U dodatnim dvomečima za plasman na Evropsko prvenstvo, Hrvatska je savladala Tursku, Republika Irska nije imala težak posao protiv Estonije, Češka je pobedila Crnu Goru, a Portugalija je izbacila Bosnu i Hercegovinu.


Zemlje domaćini

Poljska i Ukrajina su bile zajednički domaćini ovog Evropskog prvenstva. U Ukrajini, najbolji evropski fudbal se igrao u Kijevu, Donjecku, Lavovu i Harkovu. Poljska je svoje gostoprimstvo ponudila u Varšavi, Vroclavu, Gdanjsku i Poznanju.


Ekipe učesnice

Kroz kvalifikacije i dodatne plej-of utakmice, svoje učešće na ovom Evropskom prvenstvu obezbedile su selekcije Nemačke, Italije, Španije, Holandije, Engleske, Rusije, Francuske, Grčke, Danske, Švedske, Hrvatske, Češke, Portugalije i Republike Irske. Poljska i Ukrajina su kao domaćini imali direktan plasman na Evropsko prvenstvo.


Grupna faza

Selekcije su bile podeljene u četiri grupe sa po četiri ekipe, a najbolje dve reprezentacije su obezbeđivale plasman u četvrtfinale.

U grupi A, takmičile su se Poljska, Grčka, Rusija i Češka. U prilično izjednačenoj grupi, Češka je uspela da osvoji prvo mesto dok je drugo mesto pripalo selekciji Grčke koja je imala isti broj bodova kao i Rusija, ali ju je pobedila u međusobnom duelu. Grupa B je bila domaćin selekcijama Holandije, Danske, Nemačke i Portugalije. Nemačka je ovde bila ubedljiva i osvojila prvo mesto, dok je drugo mesto pripalo selekciji Portugalije. U grupi C igrale su Španija, Italija, Republika Irska i Hrvatska. U ovoj grupi, favoriti su prošli dalje – Španija je osvojila prvo mesto, a Italija je bila druga. Grupu D su činile selekcije Ukrajine, Švedske, Francuske i Engleske. Engleska je uspela da dođe do prve pozicije u ovoj grupi, a Francuzi su bili drugi i tako su se i oni plasirali u četvrtfinale.

Varšava. Foto: unsplash.com.


Nokaut faza

Portugalija i Češka su odmerili snage u prvom četvrtfinalnom meču. Portugalci su bili bolji i pobedili su rezultatom 1:0. U drugom meču ove runde takmičenja, Nemačka je bila ubedljiva protiv Grčke savladavši je rezultatom 4:2. U velikom derbiju četvrtfinala sastale su se reprezentacije Španije i Francuske. Španci su zahvaljujući golovima Alonsa slavili pobedu rezultatom 2:0. Na kraju, u još jednom velikom susretu četvrtfinala, pobednika između Italijana i Engleza su odlučivali jedanaesterci jer je posle 120 minuta igre bilo nerešeno – 0:0. Nakon penala, Italijani su bili bolji i tako prošli u polufinale.

Polufinalni dueli doneli su susrete između Portugalije i Španije, odnosno Nemačke i Italije. U prvom duelu, Španci i Portugalci su prikazali tvrdu igru, pa je posle 90 minuta utakmice i produžetaka bilo 0:0. Na jedanaestercima su više umeća i sreće imali Španci i prošli u finale. U drugom polufinalu, Italijani su golovima Balotelija u 20. i 36. minutu bili bolji od Nemaca za koje je utešni pogodak postigao Mesut Ozil u poslednjim minutima utakmice.


Finale

Finale ovog Evropskog prvenstva bilo je održano na Olimpijskom stadionu u Kijevu, a o evropskoj kruni odlučivali su Španci i Italijani. Španci su branili titulu i bilo je pitanje da li će imati snage da ponovo budu najbolji na Starom kontinentu. Pokazali su da su u tom trenutku ipak bili neprikosnovena reprezentacija, pa su tako na izuzetno ubedljiv način savladali Italiju. Rezultat je bio 4:0, a strelci za Španiju bili su Silva, Alba, Tores i Mata.

Stadion u Kijevu na kojem je održano finale. Foto: pixabay.com


Statistike

Za najboljeg igrača Evropskog prvenstva proglašen je Španac Andres Inijesta, a interesantno je da je čak šest igrača podelilo titulu najboljeg strelca sa po tri postignuta gola:i Fernando Tores, Alan Džagoev, Kristijano Ronaldo, Mario Baloteli, Mario Gomes i Mario Mandžukić.


Zanimljivosti

Španija je osvajanjem ovog Evropskog prvenstva postala prva selekcija koja je odbranila titulu evropskog prvaka. Njihov podvig je još i veći ako se uzme u obzir činjenica da su u međuvremenu, 2010. godine osvojili i Svetsko prvenstvo, tako da se prvi put dogodilo da jedna reprezentacija u isto vreme ima dve uzastopne titule evropskog prvaka i da bude najbolja na svetu. To je svakako podvig koji će se teško ponoviti u skorijoj budućnosti.