evropsko-prvenstvo-u-fudbalu-2008-sr



Evropsko prvenstvo u fudbalu 2008.


Trinaesto Evropsko prvenstvo u fudbalu je ponovo održano u dve države, a ovoga puta domaćini su bili Austrija i Švajcarska. To je ujedno bila i prva prilika za ove dve susedne države da organizuju jedno veliko evropsko reprezentativno takmičenje.


Kvalifikacije

U kvalifikacijama je kao i za prošlo Evropsko prvenstvo učestvovalo pedeset nacionalnih selekcija. Ovoga puta, one su bile podeljene u sedam grupa – u šest grupa je bilo sedam reprezentacija, a u jednoj grupi je bilo osam reprezentacija. Prvoplasirana i drugoplasirana ekipe su obezbeđivale prolaz na završni turnir. To je istovremeno značilo da su ukinute plej-of utakmice koje su bile prisutne u nekoliko prethodnih kvalifikacija.

U grupi A, reprezentacija Poljske je zauzela prvo mesto dok je Portugalija bila druga. Selekcija Srbije nije uspela da se plasira dalje jer je na kraju zauzela treće mesto sa tri boda manje od Portugalije. U B grupi, favoriti su se očekivano plasirali na Evropsko prvenstvo – prva je bila reprezentacija Italije, a druga selekcija Francuske. Iz C grupe, na završni turnir su otišle selekcija Grčke kao prvoplasirane ekipe u grupi i selekcija Turske koja je zauzela drugo mesto. U D grupi su se opet našle zajedno reprezentacije Češke i Nemačke. Ispostaviće se da će obe uspeti da se plasiraju u Austriju i Švajcarsku, uz činjenicu da je Češka Republika bila prva, a Nemačka druga u ovoj grupi. U grupi E, Hrvatska i Rusija su obezbedile plasman na završnicu Evropskog prvenstva i na taj način onemogućili Englesku da isto učini jer je imala bod manje od drugoplasirane Rusije. Španija i Švedska su bile najbolje u grupi F, dok su iz grupe G mesto na Evropskom prvenstvu obezbedile selekcije Rumunije kao prvoplasirane ekipe i Holandije koja je bila drugoplasirana u toj grupi.


Zemlja domaćin

Domaćinstvo su zajednički uzele Austrija i Švajcarska, a utakmice su se odigravale u više gradova u ovim državama. Kada je u pitanju Austrija, gradovi koji su ugostili najbolje evropske selekcije su bili Beč, Klagenfurt, Insbruk i Salcburg. U Švajcarskoj, to su bili Bazel, Bern, Ženeva i Cirih. Polufinale se igralo u Bazelu i Beču, a finale u Beču.

Stadion u Bernu. Foto: unsplash.com.


Ekipe učesnice

Pored domaćina, Austrije i Švajcarske, ekipe koje su se plasirale kroz kvalifikacije na ovo Evropsko prvenstvo su bile Nemačka, Grčka, Češka, Rumunija, Poljska, Italija, Francuska, Hrvatska, Španija, Holandija, Portugalija, Turska, Rusija i Švedska.


Grupna faza

Ekipe su u grupnoj fazi bile podeljene u četiri grupe.

U grupi A su bile selekcije Švajcarske, Češke, Portugalije i Turske. Portugalija i Turska su imale isti broj bodova, ali su zbog bolje gol razlike Portugalci bili prvi, a Turci drugi. Grupu B su činile reprezentacije Austrije, Hrvatske, Nemačke i Poljske. Hrvatska je ostvarila sve tri pobede u ovoj grupi, i završila na prvom mestu, dok su Nemci bili drugoplasirani. U grupi C su se nalazile selekcije Holandije, Italije, Rumunije i Francuske. Holandija je u ovoj grupi ubedljivo osvojila prvo mesto sa maksimalnih devet bodova, a Italija se našla na drugoj poziciji. U grupi B su igrale reprezentacije Grčke, Švedske, Španije i Rusije. Iz ove grupe su u narednu fazu prošle selekcija Španije, osvojivši prvo mesto, kao i selekcija Rusije kao drugoplasirana.


Nokaut faza

U prvom četvrfinalu koje je održano u Bazelu, sastale su se selekcije Portugalije i Nemačke. Posle velike borbe, Nemci su bili bolji rezultatom 3:2. U drugom četvrfinalnom duelu odigranom u Beču, Hrvatska i Turska su posle neverovatno utakmice odlučivali o pobedniku tako što su šutali penale, a bolji u njihovom izvođenju su bili Turci. Interesantno je da je Hrvatska u tom meču povela golom Klasnića u 119. minutu, da bi u drugom minutu nadoknade drugog produžetka izjednačio Semih.

U trećem polufinalnom meču, Rusija je bila bolja od Holandije. Na kraju regularnog dela utakmice je bilo 1:1, ali su Rusi u produžecima postigli još dva pogotka i na taj način se plasirali u polufinale. U poslednjem duelu u čevrtfinalu ovog Evropskog prvenstva, viđen je veliki evropski derbi dve vrhunske reprezentacije. Španija i Italija su nakon 120 minuta borbene igre ostali na nerešenom rezultatu bez golova, tako da su i ovaj meč morali da odluče penali. Tu su bili bolji Španci i na taj način su otišli u polufinale.

U prvom polufinalu je viđen interesantan duel između Nemačke i Turske. Nemci su bili favoriti i pet minuta pre kraja imali su rezultat koji im je garantovao pobedu. No, onda je na scenu ponovo stupio Semih i golom u 86. minutu, izjednačio rezultat. No, to nije bio kraj uzbuđenjima jer je Lam u 90. minutu uspeo da pogodi mrežu turskog golmana i tako obezbedi svojoj reprezentaciji prolaz u finale. U drugom polufinalu, postojala je neizvesnost samo u prvom poluvremenu. U drugom je selekcija Španije u potpunosti nadigrala reprezentaciju Rusije i golovima Ćavija, Gvize i Silve pobedila rezultatom 3:0.

Beč, domaćin finala ovog Evropskog prvenstva. Foto: unsplash.com.


Finale

Finale ovog Evropskog prvenstva donelo je još jedan meč za sve ljubitelje evropskog fudbala – duel između Španije i Nemačke. Na stadionu “Ernst Hapel” u Beču, Španci su na kraju bili bolji i to golom Fernanda Toresa u 33. minutu. Na taj način su došli do svoje druge evropske titule, posle davne 1964. godine.


Statistike

Najbolji strelac ovog Evropskog prvenstva je bio napadač pobedničke ekipe Španije David Vilja koji je postigao četiri gola. Za najboljeg igrača Prvenstva proglašen je Ćavi, takođe član šampionske ekipe.


Nasleđe i uticaj

Ovo Evropsko prvenstvo je nagovestilo povratak najvećih evropskih selekcija kada su u pitanju osvajači trofeja, te će se ispostaviti da posle ovog Prvenstva nije bilo iznenađujućih trijumfa na najznačajnijoj reprezentativnoj smotri evropskog fudbala.


Zanimljivosti

Pobeda selekcije Španije je bila samo uvod u njihovu dominaciju tokom nekoliko sledećih godina, a ovo je i period kada su i španski klupski timovi ostvarivali odlične rezultate u Evropi.