
Evropsko Prvenstvo u fudbalu 1964.
Nakon uspešno organizovanog prvog Evropskog prvenstva u fudbalu koje je održano 1960. godine u Francuskoj, već dve godine kasnije su krenule kvalifikacije za sledeće izdanje. Takmičenje se, kao i prvo, i dalje zvanično zvalo Kup evropskih nacija, a za domaćina je određena Španija. Ona je zapravo bila domaćin završnog turnira četiri reprezentacije kao što je to bio slučaj i prvi put, a one su svoje mesto izborile kroz nekoliko rundi kvalifikacija.
Kvalifikacije
Od juna 1962. do aprila 1964. su se održavale kvalifikacije za ovaj turnir. One su bile podeljene u nekoliko faza, a u njima je učestvovalo 29 reprezentacija. Zapadna Nemačka ni ovoga puta nije učestvovala jer je želela da se što bolje pripremi za sledeće Svetsko prvenstvo dok su se Grci povukli kada su videli da će igrati protiv reprezentacije Albanije.
U preliminarnoj rundi učestvovalo je 26 selekcija, i nakon dva meča, u narednu rundu su prošle reprezentacije Švedske, Albanije, Danske, Republike Irske, Francuske, Severne Irske, Španije, Jugoslavije, Bugarske, Mađarske, Holandije, Istočne Nemačke i Italije. Tu su im se pridružile Austrija, Luksemburg i Sovjetski Savez koji su imali zagarantovan prolaz.
Kao pobednice nakon osmine finala izašle su reprezentacije Španije, Švedske, Danske, Luksemburga, Republike Irske, Francuske, Sovjetskog Saveza i Nemačke. Reprezentacija Jugoslavije je u ovoj rundi poražena od Švedske ukupnim rezultatom 3:2.
U odlučujućim dvomečima za prolaz u Španiju na završni turnir Danska je posle čak tri meča (jer je jedan morao biti ponovljen) pobedila apsolutno iznenađenje kvalifikacija, selekciju Luksemburga, Španija je bila ubedljiva protiv Republike Irske, Mađarska je savladala Francusku, a Sovjetski Savez selekciju Švedske.
Zemlja domaćin
Domaćin drugog Evropskog prvenstva u fudbalu je bila reprezentacija Španije. Iako je i tada bilo dubokog mešanja politike u sport, Španije je ipak uspela da obezbedi domaćinstvo najboljim evropskim reprezentativnim selekcijama. Utakmice su igrane u Madridu i Barseloni, i to na dva najpopularnija stadiona u Španiji. U Madridu je to bio stadion Real Madrida, “Santjago Bernabeu”, a u Barseloni stadion istoimenog kluba, “Kamp Nou”. Prvenstvo je trajalo četiri dana – početak je bio 17. juna, a završetak 21. juna 1964. godine.

Barselona, jedan od dva grada domaćina. Foto: pixabay.com.
Ekipe učesnice
U Španiju su se nakon kvalifikacija plasirale selekcija domaćina, zatim je tu bila Mađarska, Danska i Sovjetski Savez koji se nadao da će uspeti da odbrani titulu osvojenu četiri godine ranije. Španci su bili predvođeni odličnim dvojcem Luisom Suarezom i Amansijom Amarom koji im je davao dobre šanse da na domaćem terenu stignu do trijumfa.
Nokaut faza
U polufinalnim duelima sastale su se reprezentacije Španije i Mađarske odnosno Danske i Sovjetskog Saveza. Španija je u Madridu golom Perede u 35. minutu došla do vođstva u duelu sa selekcijom Mađarske. Taj rezultat je ostao na semaforu skoro do samog kraja utakmice kada je mađarski reprezentativac Bene u 84. minutu pogodio mrežu domaćina, i tako iznenadio sve na stadionu. Utakmica je na taj način otišla u produžetak. Španci su strepeli gotovo do samog kraja, ali je bravurozni Amansio Amaro uspeo da postigne pogodak u 112. minutu, i na taj način uvede svoju ekipu u finale.
U drugom polufinalu reprezentacija Sovjetskog Saveza nije imala većih problema u okršaju sa Danskom. Voronjin je već u 19. minutu doveo Sovjetski Savez u vođstvo koje je u 40. minutu duplirao Ponedeljnik. Tačku na trijumf i prolazak u finale stavio je Ivanov tri minuta pre kraja. Na taj način Sovjetski Savez je drugi put zaredom ušao u finale.
Finale i utakmica za treće mesto
U borbi za treće mesto reprezentacija Mađarske je igrala protiv Danske. Iako se činilo da će Mađari lako izaći na kraj sa realnim autsajderom na ovom Prvenstvu, Danci se nisu tako lako predavali. Mađarska selekcija je već u 11. minutu stvorila prednost, a strelac gola je bio Bene. No, u 82. minutu danski reprezentativac Bertelsen je zatresao mrežu Mađara, i tako uveo ovaj duel u produžetke. U njemu je ipak Mađarska bila bolja, a do trijumfa je došla golovima Novaka u 107. i 110. minutu.
U velikom finalu, na prepunom stadionu “Santjago Bernabeu” u Madridu, Španija je igrala protiv Sovjetskog Saveza. To nije bio samo duel reprezentacija koje su u svojim redovima imale vrhunske igrače u polju. To je i bio i okršaj velikih golmana – sa jedne strane je to bio mlađahni Hose Anhel Iribar, a sa druge strane na golu je stajao već tada legendarni Lav Jašin. Španija je možda bila blagi favorit, ali je to prevashodno bilo zbog činjenice da je igrala na domaćem terenu.
Španci su i prvi stigli do gola u finalu – u 6. minutu strelac je bio Pereda. Na odgovor fudbalera Sovjetskog Saveza se nije dugo čekalo. Prošlo je samo dva minuta od gola Španaca kada je Kusainov pogodio, i tako izjednačio rezultat. I, kada se već pomislilo da će utakmica otići u produžetke, Marselinjo je doneo prednost Špancima u 84. minutu. Ispostaviće se da će to biti i konačan rezultat finala što je značilo da je Španija novi šampion Evrope u fudbalu.

Poprište finalne utakmice – stadion “Santjago Bernabeu”. Foto: unsplash.com.
Statistike i rekordi
Na ovom Evropskom prvenstvu je ukupno postignuto 13 golova, a po dva pogotka su postigli igrači Mađarske, Bene i Novak, kao i igrač Španije Pereda.
U timu prvenstva su se našla čak šestorica igrača iz pobedničke ekipe, a to su bili Olivelja, Rivilja, Zoko, Pereda, Suarez i Amansio Amaro. Iz Sovjetskog Saveza su tu bili Jašin i Ivanov, a iz Mađarske Novak, Albert i Bene.
Nasleđe i uticaj
Drugo Evropsko prvenstvo u fudbalu je već uspelo da stvori određenu reputaciju značajnog takmičenja iako se u kvalifikacijama za ovo takmičenje opet nisu pojavile sve selekcije. Put kojim se krenulo je bio utaban, i samo je bilo potrebno dalje raditi na značaju i širenju takmičenja.
Zanimljivosti
Španska federacija, koja je bila pod dubokim uplivom politike i generala Franka, odlučila je da ovoga puta igra protiv reprezentacije Sovjetskog Saveza, iako su to odbili da urade u kvalifikacijama za prošlo Evropsko prvenstvo.