
Evropsko prvenstvo u fudbalu 2021.
Šesnaesto Evropsko prvenstvo u fudbalu koje je bilo planirano za 2020. godinu je zbog pandemije Korona virusa održano tokom juna i jula meseca naredne, 2021. godine. Jedanaest evropskih država je ugostilo dvadeset četiri najbolje evropske reprezentacije.
Kvalifikacije
U kvalfikacijama su učestvovale 55 selekcije koje su bile podeljene u deset grupa, a zanimljivo je da su u njima morali da učestvuju i domaćini. Reprezentacije koje su osvojile prvo i drugo mesto u svojim grupama obezbeđivale su plasman na Evropsko prvenstvo. Četiri preostale reprezentacije su došle nakon što su odigrani plej-of mečevi u svakoj od ple-of grupa, a u njima su učestvovale selekcije na osnovu plasmana u takmičenju Lige nacija.
Zemlje domaćini
Jedanaest država u Evropi je organizovalo ovo Evropsko prvenstvo, i to je sigurno jedna od stvari po kojoj će ono biti upamćeno. Azerbejdžan, Danska, Engleska, Nemačka, Mađarska, Italija, Holandija, Rumunija, Rusija, Škotska i Španija su bile države u kojima su se igrale utakmice. Kada je u pitanju sama završnica Prvenstva, utakmice četvrtfinala su se igrale u Minhenu, Sankt Peterburgu, Rimu i Bakuu. Mečevi polufinala kao i finale odigrani su na Vembliju.
Ekipe učesnice
Na ovom Evropskom prvenstvu su kao pobednici svojih grupa u kvalifikacijama učestvovale selekcije Belgije, Italije, Poljske, Ukrajine, Španije, Francuske, Engleske, Hrvatske, Nemačke i Švajcarske. Kao drugoplasirane reprezentacije u svojim grupama, na ovo Prvenstvo su došle Rusija, Turska, Češka, Finska, Švedska, Austrija, Holandija, Portugalija, Danska i Vels. Nakon dodatnog plej-ofa, poslednje četiri reprezentacije koje su uzele učešća na ovom turniru su bile selekcije Severne Makedonije kao debitanta na evropskim prvenstvima, Mađarske, Slovačke i Škotske.

Baku, jedan od gradova u kojem su se igrale utakmice ovog Evropskog prvenstva. Foto: unsplash.com.
Grupna faza
Sve selekcije u grupnoj fazi su bile podeljene u četiri grupe sa po šest timova. Prolaz u osminu finala obezbeđivale su reprezentacije koje su osvojile neko od prva dva mesta u svojim grupama, kao i četiri najbolje trećeplasirane ekipe.
U grupi A, Italija je sa maksimalne tri pobede osvojila prvo mesto. Na drugom mestu našla se selekcija Velsa sa četiri boda, a isti broj bodova imala je i reprezentacija Švajcarske, pa su obe selekcije prošle u osminu finala. Poslednja je bila Turska, bez bodova. U grupi B, Belgija je bila ubedljiva sa maksimalnih devet bodova. Za drugo mesto je vođena velika borba jer su i Danska, i Finska, i Rusija imale tri boda.
No, zahvaljujući najboljoj gol razlici između te tri ekipe, Danska je prošla u osminu finala. U grupi C, Holandija je u tri meča zabeležila sve tri pobede i tako zauzela prvo mesto u ovoj grupi. Druga je bila Austrija sa šest bodova, dok je i Ukrajina sa tri boda takođe prošla dalje. Ekipa Severne Makedonije na svom prvom učešću na šampionatima Evrope nije uspela da osvoji nijedan bod, ali je ipak došla do dva postignuta pogotka. U grupi D, jedan od domaćina, Engleska, osvojila je prvo mesto sa sedam bodova.
Na drugom i trećem mestu našle su se Hrvatska i Češka sa po četiri boda i obe ove reprezentacije su prošle u narednu fazu. Poslednja je bila Škotska sa jednim bodom. U grupi E, Švedska je napravila iznenađenje jer je osvojila prvo mesto dok je druga bila Španija i ove selekcije su se plasirale u osminu finala. Slovačka je bila trećeplasirana, a Poljska na četvrtom mestu. U poslednjoj i najjačoj grupi F, Francuzi su zauzeli prvo mesto sa pet bodova, dok su Nemci i Portugalci imali po četiri boda i tako su obe ove reprezentacija isto izborile plasman dalje. Mađarska je završila kao četvrta sa dva boda.
Nokaut faza
U osmini finala, Danska je ubedljivo pobedila Vels sa 4:0. Italjia je posle produžetaka bila bolja od Austrije sa 2:1, a Češka je pobedila Holandiju rezultatom 2:0. Belgija je izbacila branioce titule, Portugaliju minimalnim rezultatom, a Španija je nakon produžetaka sa 5:3 bila bolja od Hrvatske. Švajcarska je napravila veliko iznenađenje izbacivši Francusku nakon penala, dok je Engleska u derbiju ove faze savladala Nemačku rezultatom 2:0. Na kraju, Ukrajina je bila bolja od Švedske nakon 120 minuta rezultatom 2:1.
U prvom četvrfinalnom duelu, Španija je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca bila bolja od Švajcarske. Italija je pobedila Belgiju rezultatom 2:1, a istim rezultatom je i Danska savladala Češku. U poslednjem meču četvrfinala, Engleska je bila ubedljiva protiv Ukrajine savladavši je rezultatom 4:0. U prvom polufinalnom duelu, Italija je nakon 1:1 posle 120 minuta igre, na penale savladala Španiju i tako se plasirala u finale. Tamo ih je čekala Engleska koja je sa 2:1 posle produžetaka savladala Dansku.
Finale
U finalu na Vembliju, domaćin Engleska je povela već u drugom minutu preko Šoa, da bi Bonući izjednačio u 67. minutu. Nakon 120 minuta igre ostao je ovaj rezultat, pa su se izvodili penali. U njima su Italijani bili bolji i na taj način su pred engleskom publikom došli do titule evropskih prvaka.

Stadion Vembli, domaćin finala. Foto: unsplash.com.
Statistike
Najbolji strelci ovog Prvenstva su bili Patrik Šik iz Češke i Kristijano Ronaldo koji su postigli po pet golova. Za najboljeg igrača Evropskog prvenstva proglašen je golman italijanske reprezentacije Đanluiđi Donaruma i to je bilo prvi put da golman dobije ovo priznanje.
Nasleđe i uticaj
Evropsko prvenstvo je prvi put održano u više od dve države što će sigurno imati uticaja na neke naredne organizacije ove manifestacije i to naročito zbog činjenice što se igranjem mečeva u više država smanjuju troškovi organizacije, a medijska zastupljenost i promocija ostaju isti.
Zanimljivosti
Interesantno je da je ovo Evropsko prvenstvo zamišljeno da bude i proslava 60 godina od kada je održano prvo Evropsko prvenstvo u Francuskoj, te je to jedan od razloga što je veliki broj evropskih zemalja učestvovao u njegovom organizovanju. Takođe, prvi put se desilo da je ono moralo da bude pomereno za čitavu godinu.